Dániában "kicsit" nagyobb a pártválaszték, mint nálunk. Ez a 2%-os küszöbnek is köszönhető talán. Persze, ne felejtsük el, hogy ez egy több száz éves, fejlett demokrácia, az embereknek pedig erős polgári demokrata tudatuk van. A keddi önkormányztai választásokon a két jyllandi diáktársunk kivételével mindegyik dán szavazott, még Nore is, aki 1 hónapja még azt se tudta, miért vannak kinn a jelöltek plakátjai a Vallekildéből Hørvébe vezető út menti villanyoszlopokon. (Ő EP-választásokra tippelt.)
Dániában nemrég volt egy nagy közigazgatási reform: az addig is csak kicsivel több mint 200 önkormányzatot 95-be vonták össze. Én erre tehát inkább már a MEGYE szót használnám. A mi megyénk neve Odsherred, ennek Nykøbing a székhelye. Ott ülésezik a 25 tagú tanács, amely megválasztja elnökét, akit polgármesternek hívnak. Tehát: sem Vallekildének, sem a többi településnek sincs testülete és közvetlenül választott polgármestere, a több tucatnyi településnek van mindössze 25. Ezen kívül szavaztak még a nagyobbik egységekről, a régiókról is, amelyeknek nem sok jogköre van. Mi Sjaelland régióhoz tartozunk.
Minden pártnak van egy jól bevált neve, de a plakátokon és a szavazólapon a tradíciók is megmutatkoznak, ui. mindegyik pártnak van egy betűjele is a könnyebb azonosíthatóság kedvéért. 8 párt van jelenleg a parlamentben. Gyors felsorolás következik.
1) Venstre - nagyobbik kormánypárt, liberális néppárt, jele: V, elnöke férfi, mégpedig Lars Løkke Rasmussen miniszterelnök
2) Det Konservative Folkeparti - kisebbik kormánypárt, konzervatív, jele: C, elnöke nő
Ők ketten adják a kisebbségi kormányt. A többi párt a következő:
3) Liberal Alliance - jobboldali liberális, jele: I, elnöke férfi
4) Dansk Folkeparti - jobboldali radikális, jele: O, elnöke nő [ők a dán "Jobbik", erősen bevándorlásellenesek, ők kezdeményezték a legszigorúbb bevándorlási törvényt Európában, amit a kisebbségi kormány a külső támogatásukért cserébe el is fogadott]
5) Socialdemokraterne - baloldali néppárt, jele: A, elnöke nő
6) Det Radikale Venstre - szociálliberális, jele: B, elnöke nő
7) Socialist Folkeparti - szocialista, jele: F, elnöke férfi
8) Enhedslisten - kommunista-szocialista szövetség, jele: Ø, elnöke nincs, büro irányítja
A 6. számú pártocskát azért emeltem ki, mert ez Heidi pártja, ennek az ifjúsági szervezetében szerezte tapasztalatait a mi kedves tanárunk, majd lett az ifjak alelnöke is később. A Radikale Venstre a legutóbbi parlamenti választáson 5,1 %-al kerültek be a parlamentbe, ahol a 179 helyből 9-et birtokolnak. Többször is szakadt a párt mostanában, nincsenek tehát a legjobb formájukban és így a szokásostól eltérően nem lehetnek ők a mérleg nyelve, ez felettébb bosszantó lehet. (A mérleg nyelve most a "Jobbik".) Elnökük és frakcióvezetőjük viszont egy 41 éves nő, Margrethe Vestager, akiről képet is mellékelek. Ő a korábbi baloldali kormányokban oktatási, majd egyházügyi miniszter is volt. Ő vezetett minket körbe az épületben 40 perc alatt. Természetesen kiválóan beszél angolul és egyébként is egy kellemes jelenség, állítólag -pártjával ellentétben, amely a keddi választásokon is rosszul szerepelt, többek között elvesztette az egyetlen addig birtokolt polgármesteri helyét is- a népszerűségi listák élbolyában van.
A parlament, mely ugyanabban az épületben van, mint a királynő fogadótermei, azaz a Christiansborg-kastélyban, puritánsága okán nem érhet a magyar Országház közelébe. Ugyanakkor élettel teli, jó munkahely. Az irodákat nem nagyon zárják, hiszen a társadalom itt a bizalomra épül. Bálint Katalin ezt úgy fogalmazná meg, hogy protestáns etika. Ott jártunkkor épp nem volt plenáris ülés, így bemehettünk a karzatra is, ahol le is fényképeztettem magam. Ami még érdekes volt, hogy egy falon az összes addigi miniszterelnök portréja látható. Megbízatásuk lejártakor a kormányfők ui. kiválasztanak egy festőt, aki egy bizonyos stílusban festi meg őket. Ezek a portrék aztán híven tükrözik az adott miniszterelnök személyiségét. Az arcképcsarnok most hiányos, hiszen Anders Fogh Rasmussent, a Venstre karizmatikus vezetőjét nemrég a NATO főtitkárává választották és az ő képe még nincs kinn.
A parlament után egy kicsit sétáltunk a városban, először bementünk megnézni egy kis berlinifal-fotókiállítást a Királyi könyvtárba (ahol éppen Mary koronahercegné nyitott meg egy másik kiállítást, láttuk is egy pillanatra a kézitáskáját - sajnos nagyon messze volt tőlünk a nő) még Christianiaba, a hippinegyedbe is eljutottunk, ahol nem szabad fényképezni és ahol az utcán árulják a füvet meg a hasist. A dánok még elmentek Niels-szel egy, a berlini fal leomlásának évfordulója kapcsán szervezett konferenciára, a magyarok pedig a belvárosban sétáltak, igen rossz időben (értsd: szembe esett a hideg eső és borzalmasan fújt a szél). Én magam pedig elszakadva tőlük 1 szűk órácskára találkoztam Emesével, voltam a sulijában, ami nagyon szupi és hál'istennek jól lehet benne melegedni, aztán ismét csatlakoztam a többiekhez és egy mexikóinak mondott kis belvárosi étteremben büféjellegű kaját ettünk, amit a suli fizetett. Ezt a múltkori megsapkázásom kapcsán emlegetett karácsonyi sörrel öblítettem le, ami nem egy jó sör, bár nem ihatatlan. Áronnal még bementünk egy nagyobb játékboltba is, mert vikinges LEGO-t akart venni, de sajnos kiábrándítóan gyér volt a választék ebből a nagyszerű dán termékből.